sobota 31. prosince 2016

Vánoční zvyky (naše)

Vánoční zvyky

Také máte své rodinné zvyky spojené se slavením Vánoc? Přemýšlím, jak začít...
1) Předsevzetí...
... že "letos už musíme začít s vyráběním dárků a přáníček dřív - ať nemusíme tak ponocovat před Vánocemi a nejsme zase tak vyřízení jako vloni." Opět úspěšně nesplněno - týden před Vánocemi jsme chodili spávat těžce po půlnoci a byli jako mátohy :-)
... že se na půdu podívám dřív, než 23. v noci, abych nehledal stojan na poslední chvíli a vyzkoušel světýlka v klidu a v předstihu. Opět úspěšně nesplněno. Chaos v noci na 24. prosince. Kde máme baterku? Na půdě pořád nesvítí žárovka? Jak dlouho ještě? Stromek úspěšně umístěn 24. 12. cca v 1:35 v noci...

Zaostřeno na Ježíše

2) Slavení s dětmi
... od rána nám putují po světnici figurky Josefa a Marie s oslíkem. Děti je mohou, kdykoliv si vzpomenou, posouvat dál a dál. Večer skončí figurky v Betlémě. To se podařilo :-)


... společné zdobení stromečku. Letos jsme si ho užili. Jonášek umístil hvězdu, ostatní dali ozdoby a Damián je postupně sundával.

... dobalení dárků. Tobík domalovával sněhuláčky. Na domácích školácích zrovna probírají Evropu, takže byli v národních barvách.


... slavení se sousedy. Děti se scházejí "v zákopech" na staveništi u jednoho souseda. Tak si tam ozdobily stromeček (nějaký jasan, na který přidělaly větvičky smrku a ozdoby) a odpoledne na Štědrý den si všichni předali dárky. Hezké to bylo :-)


... vánoční polévka s mrkvovými hvězdičkami

... rozkrojení jablíčka. Bude tam hvězdička z Betléma? Pokud ji Damián nesní, tak jo :-)

... volání na Ježíška. Po večeři vylezeme na půdu, otevřeme kominické okénko a ze žebříku voláme do tmy: "Narodil se Ježíšek! Krásné Vánoce! Jeeežíííšku, přijď k nám! Děkujeme za dárky..." a tak dále...

... než se vrátíme zpátky dolů, už tam jsou pod stromečkem dárky. Jak se tam dostaly? A začíná velké rozbalování a "Jonášku, nespěchej!"

Úkol: Najdi Damiána (můžete napsat do komentářů)(Dostal jsem od kluků kladívko a od Ráchel sekeru. Je to krásné, jak jsou vnímaví. "Doprčic, kde je zase ta sekera? Jonáši, kam jsi dal to kladivo?!" Ráchelka přišla do stavebnin a měla jasno. Potřebuje sekeru pro tatínka, ale má na ni jen 120 korun. Co s tím uděláme, paní prodavačko? Paní prodavačka je naštěstí velkorysá, takže Ráchelka dobře pořídila. Když tam Barunka přišla, aby doplatila zbytek, tak paní prodavačka řekla: "To je mezi námi, to je v pořádku." Ráchel se zkrátka neztratí :-))

3) Slavení s rodinou a ostatními
... druhý den se jde "do paneláku" na oslavu s Otíkem a Dáškou.
... pak je "na Štěpána" v Mikulovicích vánoční pásmo koled, kde kluci hrají krále a Ráchelka pastýře.
... a poté se jede k Pepovi a Danušce do Kozmic.
... nakonec se vrátíme domů a zpravidla lehneme. V této tradici pokračujeme i letos. Ležíme, horečkujeme, pijeme čaje, všechno nás bolí a těšíme se na příští Vánoce :-)


2 komentáře:

  1. Našliiii !!!
    Damiánek je ten nezabalený dáreček za stromečkem!

    OdpovědětVymazat
  2. polévka s mrkvovými hvězdičkami - pořád přemýšlím, jak se ty hvězdičky z té mrkve asi vykrajují??? Jsou nádherné, chceme taky takovou polívku :)

    OdpovědětVymazat

Pokud nemáte účet Google, tak vyberte "KOMENTOVAT JAKO: ANONYMNÍ" - volba v nabídce úplně dole. Podepsat se samozřejmě můžete do textu vzkazíku :-)